Support Maine Genealogy by making a donation or making a purchase!

Maine Genealogy Archives

Waterville Municipal Officers, 1771-1908

Source: Clement M. Giveen, A chronology of municipal history and election statistics, Waterville, Maine, 1771-1908 (Augusta, Me.: Maine Farmer Press, 1908).

[p. 193]
MODERATORS AND DATES OF ANNUAL TOWN MEETINGS FROM THE INCORPORATION OF THE TOWN OF WINSLOW—1771-1802
May 23, 1771, Timothy Heald; Sept. 17, 1771, Ezekiel Pattee; March 2, 1772, John Tozer; March 8, 1773, Ezekiel Pattee; March 7, 1774, Ezekiel Pattee; March 13, 1775, Ezekiel Pattee; March 4, 1776, Jonah Crosby; March 3, 1777, Ezekiel Pattee;


[p. 194]
March 14, 1778, Timothy Heald, Sr.; March 5, 1779, John McKechnie; March 6, 1780, Ezekiel Pattee; March 5, 1781, Nathaniel Low; March 4, 1782, Ezekiel Pattee; March 3, 1783, Ezekiel Pattee; March 1, 1784, Ezekiel Pattee; March 7, 1785, James Stackpole; March 6, 1786, James Stackpole; March 5, 1787, James Stackpole; March 3, 1788, Ezekiel Pattee; March 9, 1789, Ezekiel Pattee; March 1, 1790, James Stackpole; March 7, 1791, James Stackpole; March 5, 1792, James Stackpole; March 4, 1793, James Stackpole; March 3, 1794, James Stackpole; March 16, 1795, Arthur Lithgow; March 7, 1796, Arthur Lithgow; March 13, 1797, Josiah Hayden; March 5, 1798, Arthur Lithgow; March 4, 1799, Thomas Rice; March 3, 1800, Thomas Rice; March 9, 1801, Thomas Rice; April 5, 1802, Thomas Rice.

MODERATORS AND DATES OF ANNUAL TOWN MEETINGS AFTER THE INCORPORATION OF WATERVILLE—1802-1887
July 26, 1802, Elnathan Sherwin; March 7, 1803, Nathaniel Low; March 5, 1804, James Stackpole; March 11, 1805, Ebenezer Bacon; March 17, 1806, Nathaniel Low; March 2, 1807, Nathaniel Low; March 14, 1808, Nathaniel Low; March 13, 1809, James Stackpole; March 12, 1810, Eleazer W. Ripley; March 11, 1811, Samuel Downing; March 10, 1812, Ebenezer Bacon; March 1, 1813, Samuel Downing; March 7, 1814, Samuel Downing; March 6, 1815, James Hasty; March 4, 1816, James Hasty; March 10, 1817, Ebenezer Bacon; March 2, 1818, Ebenezer Bacon, March 1, 1819, Ebenezer Bacon; March 6, 1820, Ebenezer Bacon; March 5, 1821, Ebenezer Bacon; March 4, 1822, Daniel Cook; March 3, 1823, Ebenezer Bacon; March 1, 1824, Asa Redington, Jr.; March 7, 1825, Asa Redington, Jr.; March 6, 1826, Timothy Boutelle.

March 5, 1827, Asa Redington, Jr.; March 3, 1828, Timothy Boutelle; March 2, 1829, Asa Redington, Jr.; March 1, 1830, Asa Redington, Jr.; March 7, 1831, Samuel Wells; March 5, 1832, Samuel Wells; March 4, 1833, Samuel Wells; March 3, 1834, Timothy Boutelle; March 2, 1835, Alpheus Lyon; March 14, 1836,


[p. 195]
Timothy Boutelle; March 13, 1837, Alpheus Lyon; March 12, 1838, Alpheus Lyon; April 8, 1839, Timothy Boutelle; March 9, 1840, Timothy Boutelle; March 8, 1841, Timothy Boutelle; March 14, 1842, William Dorr; March 13, 1843, William Dorr; March 11, 1844, William Dorr; March 3, 1845, William Dorr; March 9, 1846, Stephen Stark; March 15, 1847, Stephen Stark; March 6, 1848, Stephen Stark; March 12, 1849, Eldridge L. Getchell; March 11, 1850, Eldridge L. Getchell; March 10, 1851, Theodore O. Saunders; March 8, 1852, Joseph Percival; March 14, 1853, Joseph Percival; March 13, 1854, Joseph Percival; March 12, 1855, Solyman Heath; March 10, 1856, James Stackpole; March 9, 1857, James Stackpole; March 8, 1858, Dennis L. Miliken; March 14, 1859, James Stackpole; March 12, 1860, Eldridge L. Getchell.

March 11, 1861, Solyman Heath; March 10, 1862, Eldridge L. Getchell; March 9, 1863, Thomas W. Herrick; March 7, 1864, Joshua Nye; March 13, 1865, Joshua Nye; March 12, 1866, Joshua Nye; March 11, 1867, Joshua Nye; March 9, 1868, Joshua Nye; March 8, 1869, Joshua Nye; March 14, 1870, Solyman Heath; March 13, 1871, Solyman Heath; March 11, 1872, Edmund F. Webb; March 10, 1873, Edmund F. Webb; March 9, 1874, Edmund F. Webb; March 8, 1875, Edmund F. Webb; March 13, 1876, Edmund F. Webb; March 12, 1877, Reuben Foster; March 11, 1878, Reuben Foster; March 24, 1879, Nathaniel Meader; March 15, 1880, Nathaniel Meader; March 14, 1881, Nathaniel Meader; March 13, 1882, Reuben Foster; March 12, 1883, Reuben Foster; March 10, 1884, Edmund F. Webb; March 16, 1885, Reuben Foster; March 15, 1886, Reuben Foster; March 14, 1887, Charles H. Redington.

TOWN CLERKS, 1771-1802
1771-1780 Ezekiel Pattee.
1781 Zimri Heywood.
1782-1784 Ezekiel Pattee.
1785 Solomon Parker.


[p. 196]
1786-1787 James Stackpole.
1788-1791 Ezekiel Pattee.
1792-1795 Josiah Hayden.
1796 Asa Redington.
1797 Josiah Hayden.
1798-1799 Edmund Freeman.
1800-1801 Jeremiah Fairfield.
1802 Charles Hayden.

TOWN CLERKS, 1802-1887
1802-1808 Abijah Smith.
1809-1811 Thomas C. Norris.
1812-1833 Abijah Smith.
1834-1836 Isaac Redington.
1837-1846 Augustine Perkins.
1847-1849 Jones R. Elden.
1850-1851 John B. Bradbury.
1852-1855 Eldridge L. Getchell.
1856-1860 Solyman Heath.
1861 John B. Bradbury.
1862-1876 Everett R. Drummond.
1877-1882 Leonard D. Carver.
1883-1887 Sidney Moor Heath.

SELECTMEN, 1771-1802
1771 Ezekiel Pattee, Timothy Heald, John Tozer.
1772 Ezekiel Pattee, Robert Crosby, Zimri Heywood.
1773 Ezekiel Pattee, Joseph Carter, John Tozer.
1774 Ezekiel Pattee, John Tozer, John McKechnie.
1775 Ezekiel Pattee, Jonah Crosby, Amanuel Smith.
1776 Ezekiel Pattee, Timothy Heald, Jonah Crosby.
1777 John Tozer, Jonah Crosby, Solomon Parker.
1778 Ezekiel Pattee, Solomon Parker, Ephraim Osborne.


[p. 197]
1779 Ezekiel Pattee, Solomon Parker, John McKechnie.
1780 Ezekiel Pattee, John McKechnie, Jonah Crosby.
1781 Zimri Heywood, Solomon Parker, David Webb.
1782 Ezekiel Pattee, John McKechnie, Jonah Crosby.
1783 Ezekiel Pattee, Solomon Parker, Timothy Heald.
1784 Ezekiel Pattee, Zimri Heywood, Benjamin Runnels.
1785 Flint Barton, James Stackpole, Benjamin Runnels.
1786 Ezekiel Pattee, James Stackpole, Zimri Heywood.
1787 James Stackpole, Ezekiel Pattee, Jonah Crosby.
1788 Ezekiel Pattee, James Stackpole, Jonah Crosby.
1789 Ezekiel Pattee, James Stackpole, Joseph Cragin.
1790 Ezekiel Pattee, James Stackpole, Asa Soule.
1791 James Stackpole, Asa Soule, Josiah Hayden.
1792 James Stackpole, Josiah Hayden, David Pattee.
1793 Ezekiel Pattee, Josiah Hayden, David Pattee.
1794 Benjamin Rumiels, Benjamin Chase, Obadiah Williams.
1795 Josiah Hayden, Arthur Lithgow, James Stackpole.
1796 Arthur Lithgow, Asa Redington, Daniel Carter.
1797 Josiah Hayden, Asa Soule, Elnathan Sherwin.
1798 Josiah Hayden, Asa Soule, Elnathan Sherwin.
1799 Josiah Hayden, Elnathan Sherwin, Jonathan Combs.
1800 Josiah Hayden, Jeremiah Fairfield, Jonathan Combs.
1801 Josiah Hayden, Elnathan Sherwin, Jonathan Combs.
1802 Josiah Hayden, Elnathan Sherwin, Asa Soule.

SELECTMEN, 1802-1887
1802 Elnathan Sherwin, Asa Soule, Ebenezer Bacon.
1803 Ebenezer Bacon, Asa Soule, Abijah Smith.
1804 Ebenezer Bacon, Asa Soule, James Stackpole, Jr.
1805 Ebenezer Bacon, Samuel Downing, Abijah Smith.
1806 Ebenezer Bacon, Samuel Downing, Abijah Smith.
1807 Moses Dalton, Elnathan Sherwin, Samuel Downing.
1808 Moses Dalton, Samuel Downing, Asa Soule.
1809 Moses Dalton, Samuel Downing, Asa Soule.


[p. 198]
1810 Samuel Downing, Jonathan Combs, Elnathan Sherwin.
1811 Moses Dalton, Samuel Downing, Micah Ellis.
1812 Moses Dalton, Samuel Downing, Micah Ellis.
1813 Moses Dalton, Samuel Downing, Daniel Wells.
1814 Moses Dalton, Samuel Downing, Jonathan Combs.
1815 John Hasty, Baxter Crowell, Micah Ellis.
1816 John Hasty, Baxter Crowell, Micah Ellis.
1817 Ebenezer Bacon, Jonathan Combs, Moses Dalton.
1818 Ebenezer Bacon, Jonathan Combs, Moses Dalton.
1819 Ebenezer Bacon, Baxter Crowell, Asa Redington, Jr.
1820 Ebenezer Bacon, Baxter Crowell, Asa Redington, Jr.

Note: Asa Redington, Jr., declined to serve as selectman and on March 9, Nehemiah Getchell was elected to fill the vacancy.

1821 Ebenezer Bacon, Nehemiah Getchell, Joseph H. Hallett.
1822 James Stackpole, Jr., Nehemiah Getchell, Joseph H. Hallett.

Note: These gentlemen declined to serve and on March 9, the following gentlemen were elected: Asa Redington, Jr., Baxter Crowell, Perley Low.

1823 Ebenezer Bacon, Baxter Crowell, Richard M. Dorr.
1824 Asa Redington, Jr., Baxter Crowell, Perley Low.
1825 Asa Redington, Jr., Alpheus Lyon, Joseph H. Hallett.
1826 Asa Redington, Jr., Alpheus Lyon, Joseph Warren.
1827 Alpheus Lyon, Hall Chase, Benjamin Corson.
1828 Asa Redington, Jr., Benjamin Corson, Perley Low.
1829 Asa Redington, Jr., Benjamin Corson, Perley Low.
1830 Alpheus Lyon, Daniel Wells, Hiram C. Warren.
1831 Alpheus Lyon, Daniel Wells, Hiram C. Warren.
1832 William Pearson, Hiram C. Warren, Joseph Hitchings.
1833 Eben F. Bacon, Jonathan Combs, Jr., Perley Low.
1834 Ebenezer Balkcom, Hiram Crowell, Isaiah Marston.
1835 Eben F. Bacon, Jonathan Combs, Jr., Perley Low.
1836 Alpheus Lyon, Jonathan Combs, Jr., Nathaniel Getchell.


[p. 199]
1837 Isaac Redington, Nehemiah Getchell, Solomon Berry.

Note: On May 6, it was voted that four additional selectmen be elected to assist in the "distribution of the public money." The following were elected: Benjamin P. Manley, Perley Low, Daniel Soule and William Hume.

1838 Alpheus Lyon, Jonathan Combs, Jr., Perley Low.
1839 Daniel Paine, Sewall Benson, Enos Foster.
1840 Samuel Appleton, Joseph Hitchings, Samuel Doolittle.
1841 Samuel Appleton, Joseph Hitchings, Samuel Doolittle.
1842 Samuel Appleton, Joseph Hitchings, Theodore O. Saunders.
1843 Samuel Appleton, Joseph Hitchings, Theodore O. Saunders.
1844 Samuel Appleton, Jonathan Combs, Jr., Thomas J. Shores.
1845 Samuel Appleton, Charles Hallett, Samuel Doolittle.
1846 Samuel Appleton, Charles Hallett, Samuel Doolittle.
1847 Samuel Doolittle, Johnson Williams, Levi Ricker.
1848 Samuel Doolittle, Johnson Williams, Levi Ricker.
1849 Eldridge L. Getchell, Alpheus Lyons, Alfred Winslow.
1850 Samuel Appleton, Theodore O. Saunders, Alfred Winslow.
1851 Theodore O. Saunders, Charles Hallett, Alpheus Lyon.
1852 Samuel Doolittle, Joseph Hitchings, Charles H. Thayer.
1853 Samuel Doolittle, Joseph Hitchings, Charles H. Thayer.
1854 Samuel Doolittle, Joseph Hitchings, George Wentworth.
1855 Charles H. Thayer, Charles Hallett, George Wentworth.
1856 Charles H. Thayer, Charles Hallett, Llewellyn Crommett.
1857 Charles H. Thayer, Charles Hallett, Llewellyn Crommett.
1858 Joseph Percival, Charles Hallett, George Wentworth.
1859 Joseph Percival, Benjamin Hersom, George Wentworth.


[p. 200]
1860 Charles H. Thayer, John M. Libby, Noah Boothby.
1861 Charles H. Thayer, John M. Libby, Noah Boothby.
1862 Charles H. Thayer, John M. Libby, Noah Boothby.
1863 Noah Boothby, John M. Libby, Llewellyn Crommett.
1864 Joseph Percival, Benjamin Hersom, Charles A. Dow.
1865 Joseph Percival, Benjamin Hersom, Charles A. Dow.
1866 Noah Boothby, William H. Hatch, Thomas W. Herrick.
1867 Noah Boothby, William H. Hatch, Llewellyn Crommett.
1868 Noah Boothby, Samuel Blaisdell, Llewellyn Crommett.
1869 Noah Boothby, John M. Libby, William Balentine.
1870 Albion P. Benjamin, John M. Libby, George Rice.
1871 Albion P. Benjamin, John M. Libby, George Rice.
1872 Albion P. Benjamin, Winthrop Morrill, George E. Shores.
1873 Reuben Foster, Winthrop Morrill, Noah Boothby.
1874 Reuben Foster, Winthrop Morrill, Charles H. Redington.
1875 Reuben Foster, Winthrop Morrill, Charles H. Redington.
1876 Charles H. Redington, Martin Blaisdell, Willard B. Arnold.
1877 Charles H. Redington, Winthrop Morrill, Charles E. Gray.

Note: On Aug. 27, a special town meeting was called to elect a selectman to fill a vacancy caused by the death of Winthrop Morrill. Mark Gallert was elected.

1878 Charles K. Matthews, Charles E. Mitchell, L. Eugene Thayer.
1879 Stephen I. Abbott, Charles E. Mitchell, L. Eugene Thayer.
1880 Stephen I. Abbott, Charles E. Mitchell, George Jewell.
1881 Stephen I. Abbott, Charles E. Mitchell, George Jewell.


[p. 201]
1882 Eldridge L. Getchell, L. Eugene Thayer, George E. Shores.
1883 Eldridge L. Getchell, L. Eugene Thayer, Fred Pooler.
1884 Nathaniel Meader, Charles E. Mitchell, George Jewell.
1885 Charles E. Mitchell, Dean P. Buck, John F. Merrill.
1886 Charles E. Mitchell, Dean P. Buck, George W. Reynolds.
1887 Charles H. Redington, Fred Pooler, Howard C. Morse.

TREASURERS, 1771-1802
1771-1780 Ezekiel Pattee.
1781 Zimri Heywood.
1782-1793 Ezekiel Pattee.
1794-1795 Timothy Heald.
1796 Nehemiah Getchell.
1797 Timothy Heald.
1798 James Stackpole.
1799-1800 Timothy Heald.
1801-1802 Asa Redington.

TREASURERS, 1802-1887
1802-1815 David Pattee.
1816 Rufus Blackwell.
1817-1821 Daniel Cook.
1822-1823 Abijah Smith.
1824-1825 Asa Redington, Jr.
1826-1827 James Burleigh.
1828-1830 Asa Redington, Jr.
1831-1832 James Stackpole, Jr.
1833 Asil Stilson.
1834 James Stackpole, Jr.
1835 Nathaniel D. Crommett.
1836-1837 Augustine Perkins.
1838 Eben F. Bacon.


[p. 202]
1839-1842 James Stackpole, Jr.
1843-1844 Eldridge L. Getchell.
1845-1846 Oliver Paine.
1847-1850 Nathaniel Stedman.
1851-1855 Eldridge L. Getchell.
1856-1859 Ira H. Low.
1860-1867 Charles R. McFadden.
1868-1869 Ira H. Low.
1870-1872 William McCartney.
1873 Charles H. Redington.
1874 Levi A. Dow.
1875 Marshall C. Percival.
1876 Joseph Percival.
1877 John Ware, Jr.
1878-1886 Edward H. Piper.
1887 Charles F. Johnson.

TOWN AGENTS, 1803-1887

1803 Nathaniel Low.
1804-1805 Asa Redington.
1806 Jeremiah Fairfield.
1807 Ebenezer Bacon.
1808 Jonathan Combs.
1809-1810 Eleazer W. Ripley.
1811 Timothy Boutelle.
1812-1813 Reuben Kidder.
1814-1815 Benjamin Foster.
1816-1828 Timothy Boutelle.
1829 Samuel Wells.
1830 Asa Redington, Jr.
1831 Timothy Boutelle.
1832-1833 Samuel Wells.
1834-1837 Timothy Boutelle.
1838 David Combs.


[p. 203]
1839-1843 Timothy Boutelle.
1844 Wyman B. S. Moor.
1845-1847 Stephen Stark.
1848-1850 Harrison A. Smith.
1851 Thomas W. Herrick.
1852 Stephen Stark.
1853-1854 Josiah H. Drummond.
1855 Solyman Heath.
1856-1857 Josiah H. Drummond.
1858 James Stackpole.
1859-1861 Solyman Heath.
1862-1863 Edmund F. Webb.
1864-1865 Reuben Foster.
1866-1868 Edmund F. Webb.
1869 Reuben Foster.
1870-1872 John Ayer.
1873-1874 Edmund F. Webb.
1875 Reuben Foster.
1876-1877 Edmund F. Webb.
1878 Reuben Foster.
1879-1880 Leonard D. Carver.
1881-1882 Edmund F. Webb.
1883 Simon S. Brown.
1884-1887 Reuben Foster.

CITY OFFICERS
AFTER THE DIVISION OF THE CITY INTO WARDS
MAYORS
1888 Reuben Foster.
1889-1890 Nathaniel Meader.
1891-1892 Edgar L. Jones.
1893 Charles F. Johnson.
1894-1895 Christian Knauff.


[p. 204]
1896 Edmund F. Webb.
1897 Charles H. Redington.
1898 Carroll W. Abbott.
1899-1900 Warren C. Philbrook.
1901-1902 Martin Blaisdell.
1903-1904 Cyrus W. Davis.
1905 Horace Purinton.
1906 Edgar L. Jones.
1907-1908 Luther G. Bunker.

ALDERMEN
Ward One
1889-1892 Simon S. Brown.
1893 Albert B. Spencer.
1894 George M. Lovering.
1895 Edward C. Lasselle.
1896-1897 Fred D. Lunt.
1898 Mortimer E. Adams.
1899 James Toomey.
1900 Fred D. Lunt.
1901 Charles H. Barton.
1902 William Vaughn.
1903-1906 Charles H. Barton.
1907 John P. Baxter.
1908 Emery W. Cook.

Ward Two
1889 George A. Alden.
1890-1892 Richard J. Barry.
1893 Fred Burgess.
1894 Horace A. Toward.
1895 John J. Foley.
1896-1897 George A. Wilson.
1898 Frank M. Rand.
1899 Frank B. Lowe.


[p. 205]
1900 Chester F. Rowe.
1901 Sherman L. Berry.
1902 Frank M. Rand.
1903-1904 Owen W. Clement.
1905 Ernest L. Gove.
1906 Chester F. Rowe.
1907-1908 Charles D. Sayward.

Ward Three
1889-1890 Charles A. Hill.
1891-1892 Matthew S. Goodrich.
1893 Jesse Stinson.
1894 Stanford H. Chase.
1895-1896 Colby Getchell.
1897 George K. Boutelle.
1898-1900 Charles F. Keith.
1901 Everett C. Wardwell.
1902-1903 Charles F. Keith.
1904 Frank W. Alden.
1905 Matthew S. Goodrich.
1906-1907 Fred A. Wing.
1908 Albert F. Drummond.

Ward Four
1889 Frederick C. Thayer.
1890 Moses C. Foster.
1891-1894 Everett R. Drummond.
1895-1896 Thomas R. Ransted.
1897 Amos E. Purinton.
1898 Thomas E. Ransted.
1899-1900 George F. Davies.
1901 Horace Perkins.
1902 Everett C. Wardwell.
1903 Charles C. Follett.


[p. 206]
1904 Edgar L. Jones.
1905 George F. Davies.
1906 Simon S. Brown.
1907 Miller F. Colby.
1908 Frank B. Hubbard.

Ward Five
1889 Charles G. Carleton.
1890 Charles E. Matthews.
1891-1892 George A. Phillips.
1893 Christian Knauff.
1894 F. Aug. Knauff.
1895 Frank W. Noble.
1896 William M. Lincoln.
1897 Evander Gilpatrick.
1898 Calvin W. Gilman.
1899 Charles F. Johnson.
1900 George L. Learned.
1901 Robert L. Proctor.
1902 George L. Learned.
1903-1904 Robert H. Union.
1905-1906 Edmund D. Noyes.
1907 Seldon E. Whitcomb.
1908 John A. Davison.

Ward Six
1899-1900 Charles H. Redington.
1891-1892 Paul Marshall.
1893 Gedeon Picher.
1894 John A. Lang.
1895 Abraham Reny.
1896-1897 John A. Lang.
1898 J. Fred Pollard.
1899 John A. Lang.


[p. 207]
1900-1902 Joel L. Foster.
1903 Walter E. Reid.
1904-1905 Arthur Daviau.
1906-1907 Joseph E. Poulin.
1908 John L. Fortier.

Ward Seven
1889 Howard C. Morse.
1890-1892 James K. Soule.
1893 A. W. Merrill.
1894 Alexander A. Yates.
1895 Luther S. Racklif.
1896 Abraham H. Reny.
1897 James C. Rancourt.
1898-1901 Gedeon Picher.
1902 Joseph Boshan, Jr.
1903 Fred Pooler.
1904-1905 Joseph Boshan, Jr.
1906 Aime Nedeau.
1907 Harry Belliveau.
1908 Augustus Cary.

COUNCILMEN
Ward One
1889 Appleton Webb, Parker W. Hannaford.
1890 Parker W. Hannaford, Albert B. Spencer.
1891-1892 Albert B. Spencer, John J. Reid.
1893 Patrick McLaughlin, Louis S. Marquis.
1894 Parker W. Hannaford, George A. Wilson.
1895 Frank Williams, George Fitzgerald.
1896-1897 Frank Williams, J. H. N. Penney.
1898 Frank Williams, Lorenzo C. Allen.
1899-1900 Charles Kelsey, Howard J. Libby.


[p. 208]
1901 Howard R. Mitchell, Henry O. Preble.
1902 Daniel C. Wade, Elvin Allen.
1903 Charles S. Pratt, George A. Priest.
1904-1906 William B. Donovan, Charles M. Richardson.
1907 Henry J. Collins, James A. Lightbody.
1908 George L. Morse, William Johnson.

Ward Two
1889 Richard J. Barry, Owen W. Clement.
1890 Owen W. Clement, William Murray.
1891-1892 William P. Putnam, David P. Stowell.
1893 Moses Butler, Stephen H. Morrill.
1894 Arthur J. Alden, Charles F. Ayer.
1895-1896 Joseph Darveau, George F. Gile.
1897 Joseph Darveau, Chester F. Rowe.
1898 Frank B. Lowe, George H. Vigue.
1899 Henry T. Winters, George H. Vigue.
1900 Henry Butler, Edward L. Hall.
1901 Henry Butler, Hiram O. Pierce.
1902 Charles C. Bridges, Moses Butler.
1903 Philip J. Brown, Augustus Marshall.
1904 Augustus Marshall, Edward L. Hall.
1905 Henry T. Winters, Joseph Butler, Jr.
1906 Louis S. Marquis, Dana U. Clement.
1907 Henry T. Winters, C. Freemont Rowe.
1908 Henry T. Winters, H. Ora Pierce.

Ward Three
1889-1890 Cyrus W. Davis, Wallace B. Smith.
1891-1892 Crosby Shorey, Edward C. Herrin.
1893 Stanford H. Chase, Samuel L. Lintern.
1894 J. Frank Elden, Josiah G. Darrah.
1895 Josiah G. Darrah, Warren M. True.
1896 Charles F. Ayer, Henry C. Prince.


[p. 209]
1897 Charles F. Ayer, Henry C. Prince.
1898 Henry Hoxie, John A. Vigue.
1899-1900 Henry C. Prince, Howard B. Snell.
1901 Henry C. Prince, Elwood M. Jepson.
1902-1903 Matthew S. Goodrich, Frank W. Alden.
1904 Gorham C. Carr, Austin Bragg.
1905 Frank B. Philbrick, Fred A. Wing.
1906-1907 Albert F. Drummond, Lincoln O. Hanscom.
1908 Gorham C. Carr, Lincoln O. Hanscom.

Ward Four
1889 Addison Dolley, Charles A. Flood.
1890 Everett R. Drummond, Albion P. Emery.
1891-1892 George M. Reynolds, James L. Merrick.
1893-1894 Thomas E. Ransted, Amos E. Purinton.
1895-1896 Amos E. Purinton, Oscar. G. Springfield.
1897 George F. Davies, Oscar G. Springfield.
1898 George F. Davies, Elwood M. Jepson.
1899 Horace Perkins, Elwood M. Jepson.
1900 Horace Perkins, Llewellyn Morrill.
1901 Ernest E. Decker, Lowell G. Salisbury.
1902 Ernest E. Decker, Llewellyn Morrill.
1903 Luke B. Spencer, Joseph P. Giroux.
1904 Luke B. Spencer, Carroll N. Perkins.
1905 Jean C. Tufts, Josiah C. Fuller.
1906 Miller T. Colby, William R. Toulouse.
1907 L. Eugene Thayer, Charles H. Vigue.
1908 Harry E. Green, Bert W. Wilcox.

Ward Five
1889 M. L. Page,Charles E. Matthews.
1890 H. W. Sturtevant, Robert L. Proctor.
1891-1892 Daniel Sibley, Christian Knauff.
1893 Frank W. Noble, William M. Lincoln.


[p. 210]
1894 Frank W. Noble, George L. Learned.
1895 George L. Learned, Edmund D. Noyes.
1896 Martin Blaisdell, Roscoe J. Bowler.
1897 Edmund D. Noyes, A. F. Merrill.
1898 Martin Blaisdell, Herbert B. Holland.
1899 George E. Hallowell, Herbert B. Holland.
1900 George E. Hallowell, Edmund D. Noyes.
1901 George E. Hallowell, Samuel W. Fuller.
1902 Leslie P. Loud, Robert H. Union.
1903 Leslie P. Loud, Edgar J. Brown.
1904 Edgar J . Brown, John A. Davison.
1905 Edgar J. Brown, Selden E. Whitcomb.
1906 John A. Davison, Selden E. Whitcomb.
1907 J. Frank Partridge, George E. Hallowell.
1908 J. Frank Partridge, J. M. Barker.

Ward Six
1889-1890 Charles Bushey, Oscar E. Emerson.
1891-1892 Gedeon Picher, Orrin P. Richardson.
1893 Charles Bushey, George S. Richardson.
1894 Andrew Dusty, George F. Davies.
1895 Charles P. Crommett, Levi Libby.
1896 Fred J. Arnold, Horatio R. Dunham.
1897 Edwin Towne, Horatio R. Dunham.
1898 Phillip C. Proulx, William G. Oby.
1898 Charles A. Redington, Harry Wood.
1899 Charles A. Redington, George L. Cannon.
1900 James M. Greaney, George B. Jackson.
1901 James M. Greaney, Jerome Rouke.
1902 James M. Greaney, Gedeon Mahue.
1903 Michael J. Leahy, Arthur Daviau.
1904-1905 Michael J. Leahy, Joseph E. Poulin.
1906-1907 James Parent, William D. Haines.
1908 G. Evans Files, Frank Langlois.


[p. 211]
Ward Seven
1889 Peter Marshall, Luther S. Rackliff.
1890-1892 Peter Marshall, Charles W. Trafton.
1893 Henry Dubor, George A. Dingley.
1894 J. Colby Blaisdell, C. Edward Balduc.
1895 George A. Dingley, James C. Rancourt.
1896 Levi Libby, James C. Rancourt.
1897 Phillip C. Proulx, J. Alfred Letourneau.
1899 Horace Clukey, Octave J. Pelletier.
1900 Napoleon Loubier, Octave J. Pelletier.
1901 John N. Webber, Joseph Boshan, Jr.
1902 William King, C. H. Libby.
1903 William King, Levi Libby.
1904 William King, Augustus Cary.
1905 James Parent, Augustus Cary.
1906-1907 Augustus Cary, Thomas H. Lessor.
1908 H. O. Fiset, Gedeon Mahue.

BOARD OF EDUCATION
Ward One
1889-1894 Simon S. Brown.
1895-1896 Martin F. Bartlett.
1897 Samuel A. Burleigh.
1898 Fred D. Lunt.
1899 Parker W. Hannaford.
1900 William I. Towne.
1901 Parker W. Hannaford.
1902 Ralph Wormell.
1903-1909 Parker W. Hannaford.

Ward Two
1889-1890 David P. Stowell.
1891-1892 D. G. Morrill.


[p. 212]
1893 David P. Stowell.
1894 R. Wesley Dunn.
1895 David P. Stowell.
1896 George F. Gile.
1897 Joseph B. Clark.
1898 Frederick S. Clay.
1899 Herbert L. Emery.
1900 Sherman L. Berry.
1901 Frederick S. Clay.
1902 Edward L. Hall.
1903-1905 Norman K. Fuller.
1906-1909 William P. Putnam.

Ward Three
1889-1890 John B. Friel.
1891-1892 Robert B. Cookson.
1893 Edgar L. Jones.
1894-1895 Frank K. Shaw.
1896-1897 R. Wesley Dunn.
1898 George D. B. Pepper.
1899 J. Frederick Hill.
1900-1906 R. Wesley Dunn.
1907-1910 J. Frederick Hill.

Ward Four
1889 Albion W. Small.
1890-1893 Josiah L. Seward.
1894-1896 Warren C. Philbrook.
1897-1899 Simon S. Brown.
1900-1901 Horace Purinton.
1902-1903 Carroll W. Abbott.
1904-1906 James G. Harris.
1907-1910 Dana P. Foster.


[p. 213]
Ward Five
1889 Leonard D. Carver.
1890 T. Wesley Kimball.
1891-1895 Asa L. Lane.
1896 George Balentine.
1897 Asa L. Lane.
1898-1901 George Balentine.
1902-1903 Asa L. Lane.
1904-1907 Everett M. Stacy.
1908-1911 Hugh Ross Hatch.

Ward Six
1889 Charles F. Johnson.
1890-1892 George F. Gile.
1893 Charles H. Redington.
1894 Horatio D. Bates.
1895 Frank L. Thayer.
1896-1897 T. Wesley Kimball.
1898-1900 Harvey D. Eaton.
1901-1904 Adelbert L. Rose.
1905-1907 John J. Kelley.
1908-1911 George A. Daviau.

Ward Seven
1889 James K. Soule.
1890-1892 A. L. Moore.
1893 James K. Soule.
1894 Frank B. Philbrick.
1895 James K. Soule.
1896-1897 William G. Oby.
1898 Fred Pooler.
1899-1900 Abraham B. Reny.
1901 William G. Oby.
1902-1911 Harry Belliveau.


[p. 214]
WARDENS
Ward One
1889 Albert B. Spencer.
1890-1892 George A. Wilson.
1893-1894 George H. Vigue.
1895 J. H. N. Penney.
1896 William I. Towne.
1897 Henry O. Preble.
1898 J. H. N . Penney.
1899 Charles Fitzgerald.
1900 J. H. N. Penney.
1901 George H. Grondin.
1902 J. H. N. Penney.
1903 George H. Grondin.
1904 Charles R. Sturtevant.
1905-1907 Andrew Daly.
1908 Joseph Dusty.

Ward Two
1889 William P. Putnam.
1890-1893 Dennis E. Sweeney.
1894 George W. Hoxie.
1895-1897 Thomas Huard.
1898-1899 Charles C. Bridges.
1900 Ernest J. Marshall.
1901 Joseph H. Lublow.
1902 Charles F. Lowe.
1903 Thomas G. Field.
1904 John Trainer, Jr.
1905 Charles F. Lowe.
1906 Lester E. Buck.
1907 Fred Roderick.
1908 Frank M. Rand.


[p. 215]
Ward Three
1889 L. Eugene Thayer.
1890 Wallace B. Smith.
1891-1892 Calvin C. Dow.
1893 Jerry E. Burke.
1894-1895 Josiah D. Hayden.
1896-1901 George W. Hoxie.
1902 John Munro.
1903 Francis M. Wheeler.
1904-1906 George W. Stevens.
1907 Frank A. Tibbetts.
1908 Andrew E. Warren.

Ward Four
1889 W. A. R. Boothby.
1890 Warren C. Philbrook.
1891-1892 W. A. R. Boothby.
1893-1894 Andrew L. McFadden.
1895 Elwood T. Wyman.
1896-1905 Josiah D. Hayden.
1906-1907 Charles W. Walsh.
1908 Josiah D. Hayden.

Ward Five
1889-1890 Appleton H. Plaisted.
1891-1892 Robert L. Proctor.
1893 Homer C. Proctor.
1894 Oliver L. Hall.
1895 Edwin Towne.
1896-1897 F. Aug. Knauff.
1898-1902 Charles F. Longman.
1903-1908 Ellery F. Braun.

Ward Six
1889 Joseph Mathieu.
1890 Gedeon Picher.


[p. 216]
1891-1892 William H. Morrill.
1893 L. Albert Lashus.
1894 Lincoln O. Hanscom.
1896 Selden E. Whitcomb.
1897 Harry Wood.
1898-1899 George B. Jackson.
1900 Charles A. Redington.
1901 Henry S. Marden.
1902 Lewis P. Mayo.
1903-1904 John J. Kelley.
1905 Frank Langlois.
1906 Joseph T. Boulette.
1907 Henry A. Marshall.
1908 Thomas L. Murphy.

Ward Seven
1889 Charles Soule.
1890 David G. Richards.
1891-1893 Luther S. Rackliff.
1894 George E. Hallowell.
1895 Edward Belliveau.
1896 Frank H. Lessor.
1897 Amie Nedeau.
1898-1899 Edward Belliveau.
1900-1904 Henry Matthieu.
1905-1907 Edward Begin.
1908 George Donna.

WARD CLERKS
Ward One
1889-1892 George Grondin.
1893 Richard T. Welch.
1894 William L. Bushey.


[p. 217]
1895 Edward L. Meader.
1896 Mortimer E. Adams.
1897-1898 Edward G. Crosby.
1899 Ralph H. Rockwood.
1900-1901 Joseph E. Lashus.
1902 Charles H. Warren.
1903-1905 C. Alfred Bushey.
1906 Francis M. Joseph.
1907 C. Alfred Bushey.
1908 Charles F. Ray.

Ward Two
1889 Philip J. Brown.
1890-1892 Jules Gamache.
1893 C. M. Brown.
1894 H. Albert Cummings.
1895-1896 Henry Butler.
1897 William A. Barry.
1898 Fred A. Bushey.
1899 Napoleon Marquis.
1900 Walter W. Berry.
1901 Ernest J. Marshall.
1902 Joseph Durette, Jr.
1903-1904 Fred J. Joler.
1905 Frank M. Rand.
1906 Fred J. Joler.
1907-1908 Jacob Paikowski.

Ward Three
1889 L. C. Bridgham.
1890-1892 Charles F. Miller.
1893 Isreal B. Clair.
1894-1895 Herbert L. True.
1896-1897 Albert F. Drummond.


[p. 218]
1898 Frank W. Alden.
1899-1901 Albert F. Drummond.
1902 Francis M. Wheeler.
1903 Albert F. Drummond.
1904 Francis M. Wheeler.
1905-1906 George D. Hegarty.
1907-1908 Caleb A. Lewis.

Ward Four
1889 Alpheus W. Flood.
1890-1892 William J. Fogarty.
1893 Harry W. Parmenter.
1894-1895 Albert F. Drummond.
1896-1900 W. Wirt Brown.
1901-1905 James E. Connor.
1906-1907 Walter W. Berry.
1908 James E. Connor.

Ward Five
1889-1897 George P. Colby.
1898 John E. Nelson.
1899-1900 Leslie P. Loud.
1901 Walter W. Berry.
1902-1908 Thomas E. Vose.

Ward Six
1889 Gedeon Picher.
1890 Orrin P. Richardson.
1891-1892 L. Albert Lashus.
1893 Napoleon Loubier.
1894 Christopher C. Coro.
1896-1897 George B. Jackson.
1898 Edmund W. Foster.


[p. 219]
1899 Charles Preo.
1900-1902 Charles H. Butler.
1903-1905 Charles B. Dusty.
1906 Henry J. Burke.
1907 Alfred P. Butler.
1908 Alfred E. Pelletier.

Ward Seven
1889 Frank H. Lessor.
1890-1892 Adolph Greenwood.
1893 Charles F. Bashier.
1894 Ellery F. Vose.
1895 William G. Oby.
1896 Arthur J. Marcou.
1897 Edward Belliveau.
1898-1904 Charles Z. L. M. Bazier.
1905-1907 Joseph T. Tardif.
1908 William E. King.

CONSTABLES
Ward One
1889-1892 Thomas Butler.
1893 Augustus Marshall.
1894 Charles Butler.
1895-1896 Edwin E. Hall.
1897 Albert Wade.
1898 Charles R. Tyler.
1900 George E. Simpson.
1901 George W. Reny.
1902 George E. Simpson.
1903 Simeon Brilliard.
1904 Michael Tully.
1905 John V. Loon.


[p. 220]
1906 Michael Tully.
1907 George Eddington.
1908 Michael Tully.

Ward Two
1889 Charles F. Longman.
1890 Napoleon Roderick.
1891-1892 Jolm H. Murray.
1893 George F. Healey.
1894 Charles C. Bridges.
1895 Napoleon Roderick.
1896 Charles E. Bushey.
1897 Wilfred F. Norman.
1898-1899 George H. Simpson.
1900 Amie Nedeau.
1901 Dennis E. Sweeney.
1902 Bert O. Chamberlain.
1903-1908 Marshall G. Gullifer.

Ward Three
1889 Edward H. Crowell.
1890 H. F. Miller.
1891-1892 John Dailey.
1893-1894 George H. Simpson.
1895 Nelson Langlois.
1896 L. M. Davis.
1897-1898 Alden F. Lord.
1899 Fred E. Hall.
1900-1901 Charles B. Davis.
1902-1908 Colby Getchell.

Ward Four
1889-1890 Andrew L. McFadden.
1891-1895 Alden F. Lord.


[p. 221]
1896 Daniel Libby.
1897-1898 Frank Walker.
1899 Granville E. Barrows.
1900 George A. Osborne.
1901 Frank Walker.
1902-1903 Charles B. Davis.
1904-1905 Carl A. Weymouth.
1906-1907 Charles Rodrique.
1908 Albert Ward.

Ward Five
1889-1890 Homer C. Proctor.
1891-1895 William W. Edwards.
1896 Evander Gilpatrick.
1897-1899 Ellery F. Brann.
1900 Edgar J. Brown.
1901-1902 Ellery F. Brann.
1903-1908 Charles H. Farrington.

Ward Six
1889 Phillip York.
1890 John H. Richards.
1891-1892 Laurent Ganthier.
1893 Thomas Page.
1894 Frank Dusty.
1896-1900 William W. Edwards.
1901 George Martin.
1902 William W. Edwards.
1903 Joseph E. Poulin.
1904 David Thibodeau.
1905-1908 George H. Simpson.

Ward Seven
1889 F. C. Sturtevant.
1890 Charles W. Ranco.


[p. 222]
1891-1892 Arthur I. Trafton.
1893 Fred Libby.
1894 Joseph Libby.
1895 Volney R. Morgan.
1896 Frank H. Lessor.
1897 Charles H. Dusty.
1898 John Pooler.
1899-1900 J. Alfred Letourneau.
1901 Laurent Gauthier.
1902-1907 Phillip C. Proulx.
1908 Fred E. Pooler.

CITY CLERKS
1888-1890 Charles F. Johnson.
1891-1893 Fred W. Clair.
1894 Dana P. Foster.
1895-1900 Frank E. Brown.
1901 Fred W. Clair.
1902 Frank E. Brown.
1903-1904 Fred W. Clair.
1905 John E. Nelson.
1906-1907 Fred W. Clair.
1908 John E. Nelson.

CITY TREASURER
1888 Charles H. Redington.
1889 L. Eugene Thayer.
1890-1893 Frank L. Thayer.
1894-1896 Martin F. Bartlett.
1897-1902 F. Aug. Knauff.
1903-1904 Jesse Stinson.
1905 F. Aug. Knauff.
1906-1907 Norman K. Fuller.
1908 Frank J. Small.


[p. 223]
ASSESSORS
1888 Eldridge L. Getchell, Charles E. Gray, John Flood.
1889-1890 Eldridge L. Getchell, Charles E. Gray, L. Eugene Thayer.
1891-1892 Benjamin Bunker, Charles E. Gray, Howard C. Morse.
1893 Benjamin Bunker, Fred H. Thomas, Howard C. Morse.
1894-1895 Perham S. Heald, Fred H. Thomas, Howard C. Morse.
1896 Perham S. Heald, Fred H. Thomas, J. Frank Elden.
1897-1900 Howard C. Morse, Nathaniel Meader, J. Frank Elden.
1901 J. Frank Elden, Nathaniel Meader, Charles E. Gray.
1902 J. Frank Elden, Nathaniel Meader, Edward Ware.
190-1904 J. Frank Elden, Gedeon Picher, Howard C. Morse.
1905 Gedeon Picher, Howard C. Morse, Frank E. Brown.
1906 Howard C. Morse, Frank E. Brown, Fred Pooler.
1907 Frank E. Brown, Fred Pooler, Charles H. Barton.
1908 Fred Pooler, Charles H. Barton, John A. Vigue.

STREET COMMISSIONERS
1888 Frank W. Haskell.
1889 George F. Healey.
1890 Joseph M. Priest,
1891-1892 Frank E. Brown.
1893 William H. Morrill.
1894 Martin Blaisdell.
1895 Thomas W. Scribner.
1896-1902 Sidney A. Green.
1903 Jerry M. Cratty.
1904 Sumner Rowe.
1905 Jerry M. Cratty.


[p. 224]
1906-1907 Sumner Rowe.
1908 Jerry M. Cratty.

SUPERINTENDENTS OF SCHOOLS
1888-1891 William C. Crawford.
1892-1893 Jerry E. Burke.
1894-1895 James H. Blanchard.
1896-1897 William L. Waters.
1898-1899 Edgar L. Hitchings.
1900-1904 Elwood T. Wyman.
1905-1908 Dennis E. Bowman.

CITY SOLICITORS
1888-1891 Charles F. Johnson.
1892-1893 Fred W. Clair.
1894 Frederick A. Waldron.
1895 Fred W. Clair.
1896 Frederick A. Waldron.
1897-1898 Harvey D. Eaton.
1899-1902 Dana P. Foster.
1903-1904 Simon S. Brown.
1905 Frank J. Small.
1906-1907 Alfred A. Matthieu.
1908 Carroll N. Perkins.

CITY PHYSICIANS
1888-1892 John L. Fortier.
1893 David P. Stowell.
1894 John F. Hill.
1895 John L. Fortier.
1896 George R. Campbell.
1897 Merton W. Bessey.


[p. 225]
1898 Luther G. Bunker.
1899 Joseph H. Knox.
1900-1901 Luther G. Bunker.
1902 Percy S. Merrill.
1903-1904 John L. Fortier.
1905 Joseph A. Pineau.
1906 Joseph N. G. Bernard.
1907 James E. Poulin.
1908 Herbert E. Milliken.

CHIEF ENGINEERS FIRE DEPARTMENT
1888-1890 Horace G. Tozier.
1891-1893 Warren F. Brown.
1894-1900 Appleton H. Plaisted.
1901-1902 George F. Davies.
1903-1904 Calvin C. Dow.
1905 Luke Ivers, Jr.
1906-1908 Walter W. Berry.

CITY MARSHALS
1888 Frank W. Haskell.
1889-1892 Benjamin Bunker.
1893 Edward H. Crowell.
1894-1896 Andrew L. McFadden
1897-1898 Reuben A. Call.
1899-1900 Charles B. Davis.
1901-1902 Charles H. Farrington.
1903 Edward C. Lasselle.
1903-1904 Appleton H. Plaisted.
1905 Mortimer E. Adams.
1906-1907 Arthur L. Holmes.
1908 Charles H. Farrington.


[p. 226]
DEPUTY MARSHALS
1888 Arthur H. Sturtevant.
1889-1892 Edward H. Crowell.
1893 George H. Grondin.
1894 Frank Lessor.
1897-1898 J. Fletcher Woodbury.
1899-1900 George H. Simpson.
1901-1902 J. Fletcher Woodbury.
1903-1904 Marshall G. Gullifer.
1905 Edward E. Toulouse.
1906-1907 George H. Simpson.
1908 Edward E. Toulouse.

SUPERINTENDENTS OF BURIALS
1889-1902 Frank Redington.
1903-1907 Edwin F. Towne.
1908 Philip H. Plaisted.

UDGES MUNICIPAL COURT
1888-1891 Horace W. Stewart.
1892-1896 Warren C. Philbrook.
1897 Frank K. Shaw.